Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Człowieczeństwo
23-10-2014, 19:01
Post: #1
Człowieczeństwo

No na wstępie powiem, że pierwotnie ten wątek był przeznaczony do umieszczenia na Integrze, ale raczej mi na razie zależy na ilości odpowiedzi, a tutaj raczej łatwiej o to (na chwilę obecną).

Jakichś czas temu po pewnych doświadczeniach doszedłem do wniosku, że jako ludzie często wymagamy od siebie za wiele i nie akceptujemy tego jakimi jesteśmy. To jest chyba jeden z głównych powodów, dla których nie osiągamy pełni szczęścia itp.

Temat zamierzam w przyszłości rozwinąć (prawdopodobnie na Integrze), ale do tego czasu czekają mnie godziny rozkmin nad różnymi kwestiami (taka ma niedola heh) i do tego czasu chciałbym się zapytać o Wasze zdanie.

Hmm... Jakby to sformułować...

Generalnie chodzi mi o to, żebyście spróbowali mi napisać czym wg. Was charakteryzuje się człowiek. Chodzi o takie bardzo istotne cechy, które (co by nie patrzeć) go tworzą w pewnym sensie.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
 Podziękowali: Bartek8
23-10-2014, 22:42
Post: #2
RE: Człowieczeństwo

Z tego, co mi mówiono w szkole to jedynym zachowaniem różniącym człowieka od zwierzęcia jest kult. U żadnego innego gatunku nigdy nie zaobserwowano oznak oddawania czci jakiemuś niewidzialnemu bytowi.

Ostatnio natomiast czytałam książkę Dalajlamy, i tam autor pisze m.in. o gniewie, który jest emocją na wskroś destruktywną, przez którą zatraca się umiejętność odróżnienia dobra od zła, co jest jedną z najważniejszych cech wyróżniających człowieka.

I jeszcze to, że człowiek ma mocno rozbudowany umysł, przez co jest bardzo narażony na zatracanie się w różnego rodzaju emocje (gniew, smutek, euforia, pożądanie itd.), co prowadzi do tego, że nie czujemy się szczęśliwi, bo zawsze nam się wydaje, że moglibyśmy być lepsi, mądrzejsi, piękniejsi itd. Jest to brak umiejętności przyjmowania rzeczywistości takiej, jaka jest, raczej mamy tendencję do ciągłego rozmyślania, jaka mogła by być, gdyby cośtam - w odróżnieniu od psa czy kota, które nie mają takich problemów Usmiech

Nigdy nie pozwól Wiedzy stanąć na drodze do Prawdy!
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
 Podziękowali: Tomek
24-10-2014, 08:54
Post: #3
RE: Człowieczeństwo

Człowieka od zwierząt odróżnia zdolność do myślenia analitycznego i związana z tym zdolność do skomplikowanych obliczeń matematycznych.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
 Podziękowali: Tomek
24-10-2014, 13:56
Post: #4
RE: Człowieczeństwo

Istota - bardzo ciekawie Zaciesz

Samorodek - krótko i na temat, dzięki.

No i małe sprostowanie - pamiętajcie, że człowiek jest zwierzęciem, wiec należy pisać np.: człowieka od innych zwierząt odróżnia [...]
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-10-2014, 16:59
Post: #5
RE: Człowieczeństwo

Człowiek zawiera w sobie zwierzę (podświadoma część ja) i instrukcje genetyczne zachowań z tym związane, emocje też zbliżają go do zwierząt. Uczucia wynikające z emocji wymagają świadomych zdolności analitycznych, są już stanem przetworzonym. Pamięć także powstała w czasie rozwoju człowieka jak był na etapie zwierzęcia.
Świadomego ja pozostaje niewiele, dlatego szacuje się że człowiek ma 0,5% zachowań wynikających z wolnej woli. 0,5% czyni z ludzi, ludzi.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
26-10-2014, 21:53
Post: #6
RE: Człowieczeństwo

Myślimy o podobnych kwestiach w tym samym czasie. ;D
Fajnie, że poruszyłeś ten wątek, bo ostatnio też trochę nad tym kminiłem.

Cytat:"nie akceptujemy tego jakimi jesteśmy"
Jesteśmy ludźmi. Jestem człowiekiem. Moim zdaniem powinniśmy odróżnić te dwie rzeczy. Inaczej spostrzegam człowieka jako jednostkę, a inaczej ludzi jako gatunek.
Z trudem akceptuję kim jesteśmy, praktycznie bez problemu akceptuję kim jestem.

Czym się charakteryzuje człowiek?
Głęboką emocjonalnością, egoizmem, głupotą i inteligencją.

Czym charakteryzują się ludzie?
Ogromnym okrucieństwem, głęboką emocjonalnością, egoizmem i głupotą.

Jak widać są cechy wspólne, ale i różniące.
Takie jest moje zdanie.

youtube.com/wavru7
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
 Podziękowali: Tomek
27-10-2014, 04:09
Post: #7
RE: Człowieczeństwo

Jak spojrzycie na ewolucję to zauważycie, że każda z istot przez miliony lat rozwinęła się. My jako ludzie również. Na naszej planecie stoimy na najwyższym poziomie, bo jesteśmy zdolni m.in. do abstrakcyjnego myślenia (filozofii).

Rozwój nie oznacza bynajmniej porzucenia wszystkiego co było przeszłością (np. zwierzęcego instynktu, złości, egoizmu itd.), a umiejętność panowania nad tymi emocjami poprzez ich zrozumienia i zaakceptowanie, że są częścią nas - są częścią naszych doświadczeń.

Choć każdy żyje głównie dla siebie to jako całość (ludzie) stanowimy pewną grupę, która wspólnie rozwija się we wszystkich kierunkach (nabieramy wielu doświadczeń - przekazujemy je sobie nawzajem i dzięki temu każdy z osobna rozwija się szybciej).

Kiedy przeżyjemy i zrozumiemy już wszystko nie będzie wojen, a ludzie będą działać jak jeden byt.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów